![]() | Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie ogłasza nabór na środki tzw. rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego. |
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
Wnioski przyjmowane będą od dnia 01.06.2023 r. do dnia 09.06.2023 r.
Wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia.
Środki Funduszu Pracy w formie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) przeznaczone są na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
W 2023 roku środki z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone są na:
PRIORYTET A – Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywizacji Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstw społecznych wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez MRiPS;
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
- CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników. O przyznaniu statusu CIS decyduje Wojewoda, który prowadzi także rejestr tych podmiotów. Ponadto wojewoda prowadzi również rejestr KIS.
- WTZ mogą być tworzone, przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
- Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, których zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MriPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS), pod adresem http://rjps.mpips.gov.pl/RJPS/RU/start.do?id_menu=59.
- Spółdzielnie socjalne - to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną. Niektóre spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej. Bez względu na to czy spółdzielnia socjalna także posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.
- Zakłady aktywności zawodowej - to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
PRIORYTET B –– Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
PRIORYTET C – Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;
Przyjmuje się obszary i branże wskazane w "Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030".
W celu korzystania z środków w ramach tego priorytetu niezbędne jest zapoznanie się ze „Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030". Cele strategiczne SRWL 2030 to:
- Cel strategiczny 1. Inteligentna zielona gospodarka regionalna
- Cel strategiczny 2. Region silny w wymiarze społecznym oraz bliski obywatelowi
- Cel strategiczny 3. Integracja przestrzenna regionu
- Cel strategiczny 4. Region atrakcyjny, efektywnie zarządzany i otwarty na współpracę.
PRIORYTET D – Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjąć się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego - prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarują chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
PRIORYTET E – Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)
Przy rozpatrywaniu wniosku Urząd uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku; - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć jedynie na działania, które jeszcze nie zostały rozpoczęte, kształcenie ustawiczne może rozpocząć się po podpisaniu umowy o wsparcie.
Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z Zasadami przyznawania przez Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie środków na sfinansowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, z którymi pracodawca jest zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku niedołączenia następujących załączników:
- Pracodawca oraz Przedsiębiorca, który podlega przepisom o pomocy publicznej, tj. prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno – prawną oraz sposób finansowania, składa do wniosku odpowiednio:
a.Oświadczenie wnioskodawcy ubiegającego się o pomoc de minimis,
b.Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
w przypadku, gdy ubiega się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie:
a.Oświadczenie wnioskodawcy ubiegającego się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie,
b.Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę ubiegającego się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie;
Formularze dot. pomocy publicznej dostępne są na stronie www.pupsulecin.pl – dokumenty do pobrania – pomoc de minimis.
- Kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
- Program kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu;
Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawionego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Wniosek pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy oraz Zasady przyznawania przez Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie środków na sfinansowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Sulęcinie: www.pupsulecin.pl – dokumenty do pobrania - Krajowy Fundusz Szkoleniowy lub w siedzibie Urzędu – pokój numer 21, tel. 95 777 00 23.