Zielona transformacja to proces przechodzenia na zrównoważony rozwój, który uwzględnia ochronę środowiska, redukcję emisji CO₂ oraz promowanie ekologicznych technologii. Energetyczna transformacja skoncentrowana jest na zmianie sposobu wytwarzania i wykorzystywania energii, m.in. poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Transformacja cyfrowa to zgodnie z definicją Wikipedii wykorzystywanie technologii cyfrowych przez organizację w celu digitalizacji analogowych produktów, usług lub operacji.
Wielowymiarowa transformacja prośrodowiskowa występuje na terenie powiatu mławskiego, nie ma co do tego wątpliwości, nie wpływa to jednak na ilość zgłaszanych ofert pracy i zapotrzebowania na nowych pracowników. Z przeprowadzonego badania „Barometr zawodów 2025”, które jest prognozą zapotrzebowania na pracowników wynika, że na terenie powiatu nie występują zawody deficytowe związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii i rozwiązań. Na naszym terenie nie występuje zwiększone zainteresowanie specjalistami wykonującymi tzw. „zawody przyszłości”. Najbardziej deficytowymi zawodami są między innymi fryzjerzy, pracownicy budowlani, nauczyciele, przetwórcy mięsa i ryb oraz spawacze i ślusarze, a więc zawody, na które utrzymuje się zapotrzebowanie od wielu lat. Stanowiska związane z transformacją zakwalifikowane są do zawodów zrównoważonych czyli takich, na które liczba ofert pracy jest porównywalna z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez pracodawców. Są to głównie zawody związane z administrowaniem stron internetowych, następne inżynierzy elektrycy, energetycy, spedytorzy i logistycy, a zapotrzebowanie na nie bez większego trudu są uzupełniane osobami poszukującymi zatrudnienia. Zwiększająca się dynamika zmian w organizacji pracy wielu zakładów, wprowadzane nowoczesne modernizacje i pozyskiwanie środków zewnętrznych na unowocześnianie miejsc pracy może spowodować wzrost zapotrzebowania na zawody, które do chwili obecnej nie występowały na naszym terenie.
Szkoły ponadpodstawowe są dobrze zorientowane jakie zapotrzebowanie na pracowników występuje w powiecie mławskim. Nadal kształcą w tradycyjnych kierunkach takich jak monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, technik żywienia, kucharz, specjalnościach, które występują w zawodach deficytowych. Poszerzają ofertę edukacyjną o kierunki, które umożliwiają uczniom nabycie takich umiejętności, aby jak najlepiej przygotować ich do podjęcia pracy w zawodach przyszłości. Przykładem takich kierunków są technik elektronik – specjalność multimedia czy też technik programista. Powiatowy Urząd Pracy w Mławie od wielu lat współpracuje z instytucjami prowadzącymi edukację na różnych poziomach i kierunkach kształcenia. To dzięki wspólnym działaniom na rzecz lokalnego rynku pracy organizujemy wydarzenia takie jak Młodzieżowa Giełda Zawodów i Powiatowe Forum Edukacji Młodzieży, by promować kształcenie kierunkowe.
Uniwersytety i politechniki na bieżąco dostosowują ofertę edukacyjną do rosnącego zapotrzebowania na ekspertów w dziedzinie zielonych technologii. Powstają nowe kierunki, takie jak energetyka odnawialna, technologie wodorowe czy zarządzanie energią i efektywnością energetyczną. Działająca na terenie powiatu mławskiego Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie dostosowuje kierunki kształcenia między innymi pod potrzeby przyszłych pracodawców. Na wydziale Nauk Technicznych i Społecznych studia można podjąć na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, którego program jest regularnie aktualizowany i dostosowywany pod potrzeby pracodawców. Uczelnia współpracuje m.in. z Technologicznym Uniwersytetem w Monachium.
Dynamiczny rozwój technologii wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji kadry pracowniczej oraz dostosowania przedsiębiorców do zmieniającego się rynku pracy. Istotne jest również promowanie edukacji technicznej oraz inwestowanie w nowoczesne metody kształcenia. Powiatowy Urząd Pracy na bieżąco monitoruje zapotrzebowanie pracodawców na konieczność uzupełniania przez pracowników firm kwalifikacji zawodowych i dostosowywania ich do realiów współczesnego rynku pracy. Wiedzę dotyczącą potrzeb szkoleniowych uzyskujemy w wyniku bezpośrednich rozmów z pracodawcami. Oferujemy przedsiębiorcom sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników ze środków Krajowego Funduszu. Osoby bezrobotne mogą skorzystać ze szkoleń grupowych, które są dopasowane pod potrzeby kadrowe zgłaszane przez pracodawców, w związku z tym po ukończeniu mają większe szanse na uzyskane zatrudnienia.
MK