Kwiecień 2025 r. niewielki wzrost liczby bezrobotnych.
Od 1 czerwca 2025 r. - Nowa ustawa o rynku pracy: Kluczowe zmiany dla bezrobotnych i pracodawców.
Ponad 600 wniosków o dofinansowanie z KFS – ogromne zainteresowanie wsparciem dla rozwoju firm i pracowników.
Pod koniec kwietnia 2025 roku w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy figurowało 20.160 bezrobotnych, co oznacza wzrost o 2,2% ( o 426 osób) w porównaniu z marcem br., gdy liczba ta wynosiła 19.734. Natomiast zmniejszyła się liczba nowych rejestracji – w ciągu miesiąca przybyło 2.747 osób, czyli o 117 mniej niż w poprzednim miesiącu (spadek o 4,1%). Zmalała również liczba wyrejestrowań, w kwietniu br. wyniosła 2.321 osób, co oznacza spadek o 16,8% m/m. Udział osób wyłączonych z rejestru z powodu podjęcia pracy utrzymał się na zbliżonym poziomie i nadal stanowił 51% wszystkich wyrejestrowań.
W Polsce w kwietniu 2025 roku szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w wyniosła 5,2%, czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż w marcu br. – wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z analogicznym okresem 2024 roku wskaźnik ten wzrósł jednak o 0,1 punktu procentowego. Pod koniec kwietnia w urzędach pracy było zarejestrowanych 804,5 tysiąca osób bezrobotnych. To o ponad 25 tysięcy mniej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o ponad 7 tysięcy więcej niż rok temu. (PAP Biznes).
Zarówno dane ogólnopolskie, jak i stołeczne wskazują na niewielkie zmiany w poziomie bezrobocia.
W dniu 20 marca 2025 r. Sejm zakończył prace nad Ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia, którą następnie podpisał Prezydent 10 kwietnia 2025 r. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 czerwca 2025 r. Przewidują szereg zmian dotyczących funkcjonowania rynku pracy oraz zasad wsparcia osób bezrobotnych i pracodawców.
Do najważniejszych zmian należą:
Dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy:
- Rejestracja teraz łatwiej w miejscu zamieszkania – osoby bezrobotne będą mogły zarejestrować się w urzędzie pracy, tam gdzie mieszkają, niekoniecznie w miejscu zameldowania.
- Wprowadzenie nowoczesnego systemu teleinformatycznego, który ułatwi osobom poszukującym pracy zakładanie kont internetowych, które umożliwią kontakt z Urzędem, składanie wniosków i uzyskiwanie informacji o ofertach. Dodatkowo, obowiązek zgłaszania ofert pracy przez podmioty publiczne do centralnej bazy „ePraca” przyczyni się do zwiększenia liczby dostępnych ogłoszeń.
- Zniesiono ograniczenia wiekowe przy ubieganiu się o bony, w tym o bon na zasiedlenie, co zwiększa dostępność tej formy wsparcia i umożliwia aktywizację zawodową szerszej grupie osób. Kwota dofinansowania wynosi do 200% przeciętnego wynagrodzenia.
- Wprowadzone zostały nowe formy pomocy wspierające podnoszenie kwalifikacji
- bon na kształcenie ustawiczne, w ramach którego można finansować koszty potwierdzenia nabycia wiedzy i umiejętności, uzyskania dokumentów potwierdzających te umiejętności, koszty związane z studiami podyplomowymi oraz z realizacją szkoleń, a dofinasowanie wynosi do 100% przeciętnego wynagrodzenia.
- pożyczkę edukacyjną w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, która będzie mogła być wykorzystana na opłacenie np. kosztów szkolenia, studiów podyplomowych, potwierdzenia wiedzy i umiejętności, uzyskania dokumentów potwierdzających nabycie wiedzy i umiejętności oraz na kontynuację nauki w formach szkolnych.
- Osoby poniżej 30. roku życia mogą liczyć na szczególne wsparcie w wejściu na rynek pracy. W ramach nowoczesnej usługi oferujemy:
- opiekę dedykowanego doradcy,
- krótką ankietę online, która pomoże dobrać odpowiednie szkolenie oraz ocenić kompetencje cyfrowe,
- wspólne opracowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD),
- regularny kontakt – co najmniej raz w miesiącu – w celu zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia.
- Osoby w wieku emerytalnym będą mogły korzystać ze szkoleń oraz podejmować zatrudnienie wspierane finansowo przez Urząd Pracy. Możliwe będzie dofinansowanie wynagrodzenia – w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia – wypłacane co drugi miesiąc, przez maksymalnie 12 miesięcy (w formule 1 miesiąc dofinansowania, 1 miesiąc przerwy).
Dla Pracodawców
- Zmiany w zasadach funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego – rozszerzenie dostępu do środków m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, uproszczenie procedur dla przedsiębiorców.
- Zgłaszanie ofert pracy do bazy "ePraca" - obowiązkowo podmioty publiczne oraz prywatne, wykonujące zadania publiczne lub dysponujące majątkiem publicznym, a także pracodawcy z sektora prywatnego. W ePracy udostępniane będą mogły być również oferty pracy pochodzące z komercyjnych portali z ogłoszeniami o pracy (na podstawie porozumienia pomiędzy ministerstwem a portalem). Zmiany te umożliwią osobom szukającym pracy przeszukiwanie wielu ofert pracy w jednym miejscu.
- Wprowadzenie systemu dofinansowania wynagrodzeń dla osób w wieku emerytalnym może stanowić istotne wsparcie dla zwiększenia aktywności zawodowej tej grupy. Pokrycie części kosztów zatrudnienia może być dodatkowym impulsem do otwarcia się na współpracę z osobami starszymi. Pracodawcy będą mogli otrzymać wsparcie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Dofinansowanie będzie wypłacane co drugi miesiąc, maksymalnie przez rok – w układzie: miesiąc z dofinansowaniem, miesiąc przerwy.
- Likwidacja testu rynku pracy. Od 1 czerwca 2025 r. informacja starosty może zostać wydana jedynie w przypadku, gdy ma dotyczyć postepowania o udzielenie zezwolenia na pracę wszczętego przed dniem 1 czerwca 2025 r.
Każda osoba bezrobotna, osoba pracująca, pracodawca, agencja zatrudnienia będzie mogła założyć indywidualne konto klienta, które umożliwi sprawną współpracę z urzędem pracy np. rejestrację w urzędzie pracy, zgłaszanie ofert, w razie potrzeby urzędy udziela pomocy przy zakładaniu kont.
Będziemy na bieżąco informować o wszelkich aktualizacjach i nowościach.
W kwietniu br. zakończyliśmy intensywne prace nad rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Do Urzędu wpłynęła rekordowa liczba 607 wniosków, w których pracodawcy zawnioskowali o wsparcie na łączną kwotę 20 596 810,98 zł. Tak duże zainteresowanie pokazuje, jak ogromne znaczenie dla rynku pracy ma inwestowanie w rozwój kompetencji zawodowych. KFS to narzędzie, które skutecznie wspiera nie tylko indywidualny rozwój zawodowy, ale także zwiększa konkurencyjność całych firm. Dzięki temu wsparciu przedsiębiorstwa mogą elastycznie reagować na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku oraz budować trwałą przewagę w swoich branżach.
W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców i pracowników, w ramach dostępnych w tym roku środków – wynoszących 12 343 610,04 zł – pozytywnie oceniono 433 wnioski.
W najbliższym czasie będą sukcesywnie podpisywane umowy z wnioskodawcami. Tegoroczny nabór po raz kolejny potwierdził, że rozwój kompetencji stanowi kluczowy element strategii rozwoju mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Zyska na tym zarówno pracownik, który podniesie swoje kwalifikacje, jak i pracodawca – dysponujący lepiej przygotowaną, wykwalifikowaną kadrą, co z pewnością przełoży się na pozytywny rozwój całej firmy.